אודות מאגר המומחיות

 

ליסטה הוא מאגר מקוון של מומחיות בנושאים מגוונים המיועד לשימושם של עיתונאיות ועיתונאים, מפיקות ומפיקים, עורכות ועורכים ומארגנות ומארגני כנסים. המאגר מתעדכן כל העת וכולל מומחיות בתחומי הביטחון, מדיניות החוץ, הבריאות, הכלכלה, הטכנולוגיה, המשפט, הדת ועוד, שבהם לא נשמעים מספיק קולותיהן של נשים.

כיום יש תת-ייצוג לנשים בתקשורת הישראלית, וגברים מופיעים בכלי התקשורת השונים לעתים קרובות הרבה יותר כמומחים, פרשנים, מרואיינים ודוברים. נשים מהוות 51% מהאוכלוסייה בישראל, אך מחקר של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו שפורסם במארס 2017 מצא כי 71% מהמומחים החיצוניים שרואיינו ב-2016 בערוצים 2 ו-10 היו גברים, לעומת 29% נשים. 64% מזמן המסך הכללי הוקדש לגברים לעומת 36% לנשים, ובתוכניות אקטואליה 77% מהנוכחים היו גברים לעומת 23% נשים. עוד נמצא כי נשים מופיעות לרוב בתקשורת בהקשר אישי, ובמידה פחותה בהקשר לאומי וציבורי.
מאגר המומחיות הוקם בניסיון לתת מענה לבעיה זו. התקשורת הממוסדת – הכתובה והמשודרת – היא אחד הכלים המרכזיים ביותר להשתתפות בדיונים המשפיעים על הציבוריות הישראלית. הגדלת מספר הנשים המופיעות במרחב זה – כך שיהיה שוויוני יותר ויבטא טוב יותר את המציאות בארץ ואת מגוון האוכלוסיות בה – חיונית לבריאות הדמוקרטיה והחברה.

ליסטה הוקם בשותפות על ידי תא העיתונאיות וארגון “אנו”. תא העיתונאיות הוא התארגנות של נשים מענף התקשורת בישראל‏, הפועל לקידום שוויון מגדרי בעיתונות. התא החל את דרכו ביוני 2012‏ וחברותיו פעילות בהתנדבות בפרויקטים לקידום ייצוג של נשים על המסך ומעל דפי העיתון, סיקור בראייה מגדרית וסביבת עבודה מכבדת ונקייה מהטרדות מיניות. “אנו” הוא ארגון ללא מטרות רווח הפועל לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית על ידי יצירת סביבה בה לכל ישראלי וישראלית יש יכולת ליצור שינוי חברתי. באמצעות חיבור וסיוע למנהיגים מקומיים, בניית קהילות לשינוי ופיתוח כלים דיגיטליים.

כל המידע על המומחים/ות באתר נמסר על ידם/ן והאחריות על נכונותו עליהם/ן בלבד. השימוש באתר והפעילות מול המומחים/ות המופיעים/ות באתר הוא על אחריות המשתמשים בלבד.

הצהרת נגישות